İlçemizde 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle etkinlikleri düzenlendi.
Kaymakamlığımızca organize edilen 15 Temmuz  Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Hendek’te Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda etkinlikler tertip edildi.
Etkinlikler kapsamında,  Kaymakamımız Orhan Burhan, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Deniz Kün, İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan, İlçe Müftüsü Abdurrahman Şahin, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Süleyman Akıcı, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve Hendek’teki tüm şehitlerin mezarları ziyaret edildi.
Ziyarette, Hendek İlçe Müdürlüğü tarafından Kuran-ı Kerim okundu. İlçe Müftüsü Abdurrahman Şahin’in dua etmesi ve şehitlerin mezarlığına karanfil bırakılmasıyla ziyaret sona erdi.
Ziyaret sonrası, Hendek Yeni Cami’de 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitler için Mevlid-i Şerif okunarak dualar edildi.Öğlen namazı sonrası, Hendek Belediyesi tarafından 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitler için 1500 kişilik helva ikramı yapıldı.
15 Temmuz Akşamı saat 20:00 da başlayan etkinliklerde Anma Programı Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen programla gerçekleşti. Hendek Belediyesi tarafından vatandaşlara bayrak dağıtıldı. Belediye önünde açılan 15 Temmuz Anı Defterine vatandaşlar duygu ve düşüncelerini paylaştı.
Programda çocukların okuduğu şiirler büyük beğeni toplarken, Bahadır Odabaş’ın 30 kurşun şiirini okuması duygusal anlara neden oldu.
Etkinliğin ilerleyen dakikalarında Akyazı Belediyesi Mehteran Takımı’nın söylediği kahramanlık marşları vatandaşlar tarafından coşkuyla izlendi.
Konser sonrası Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü bir konuşma yaparak “ Bizler bu meydanlarda Demokrasi nöbetleri tuttuk. Biz vatanımıza, bayrağımıza sahip çıktık ve sizlerle birlikte sahip çıkmaya devam edeceğiz. Atalarımızın vatan, yurt bellediği bu topraklar şehitlerin canıyla kanıyla bizlere kadar ulaşmıştır. Bizler de bu vatan için canımızı vermeye hazırız. Bunu 15 Temmuz da hep birlikte gösterdik. 251 şehit verdik, şehitlerimize rahmet gazilerimize uzun ömürler diliyoruz. Allah bizlere bir daha 15 Temmuzlar yaşatmasın. Türkiye Cumhuriyeti artık kabuğunu değiştirdi ve başkanlık sistemine geçti. Sizlerin sayesinde ülkemizin önü ve ufku açıldı. Dört bir yandan ülkemizi kuşatmaya çalışan düşmanlarımız var. Ülkemiz bütün bunların üstesinden geldi. Sizlerin sayesinde seçimlerden zaferle çıkıldı. Ülkemiz artık durdurulamaz bir yükselişin içerisindedir. Bizler de bu yükselişe, bu ilerleyişe bütün gücümüzle katkı sağlayacağız ve sağlamaya da devam edeceğiz. “ dedi.
Kaymakamımız Burhan konuşmasında “ Bundan iki yıl önce ülkemiz büyük bir tehditle karşı karşıya kaldı. Binlerce yıl Türk’e vatan olmuş bu ülkede hainler çıkıp ülkeyi bombaladılar. Ülkenin yönetim merkezi haline gelmiş Türkiye Büyük Millet Meclisini bombaladılar. Vatandaşlarımızın göstermiş olduğu cesaret, devletimizin ve Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu dirayet sonucunda bu büyük tehlike çok büyümeden bertaraf edildi. Yıllardan beri Türk toplumunun içinde yuvalanmış bu hainler tespit edilerek cezalandırıldı. Allah milletimizin birliğini bütünlüğünü daim eylesin. Allah bir daha bu milletimize 15 Temmuzları yaşatmasın “ dedi.
Konuşmaların ardından Hendek İlçe Müftülüğü tarafından Kuran-ı Kerim okunarak dualar edildi. Program öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından sona erdi. Program sonunda, Hendek Belediyesi tarafından vatandaşlara sıcak çorba ikramı yapıldı.