Hendek Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma Günü Çelenk Töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile yapıldı.
Koyulan Çelenkler Sıra ile;
  • Kaymakamlık Makamı Çelengi,
  • Belediye Başkanlığı Çelengi,
  • Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çelengi,
  • Kuva-i Milliye Mücahitler Derneği Çelengi,
Törene Kaymakamız Orhan Burhan, Belediye Başkan Yardımcısı Sinan Baylan, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Baş, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Deniz Kün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri Doğan, Kuva-i Milliye Hendek Şube Başkanı Mustafa Baş, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ferhat Albayrak, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, gazilerimiz ve vatandaşlar katıldı.
Çanakkale’yi Çanakkale yapan“ Ya şehit ol, ya gazi “ demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır
Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Askerlik Şubesi Başkanı Yüzbaşı Gökhan Aydın yaptı. Aydın konuşmasında “ Türk Milletinin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış bir zafer olarak görülmemeli, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp, getirdiğine iyi bakılmalıdır. Çanakkale Zaferi, Türk Milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, Dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alıp, onu düşman mevziisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “ Ya şehit ol, ya gazi “ demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır “ Diyerek, Şehit ailelerine seslendi.
Aydın “  Değerli şehit aileleri, her biri unutulmaz birer kahramanlık destanı yazan evlatlarınız ile ne kadar gurur duysanız azdır. Bizler de, ettiğimiz askerlik yeminine sadık kalarak, tıpkı evlatlarınız gibi gerektiğinde vatan, Bayrak ve vazife uğrunda seve seve canımızı feda etmeye hazırız. Bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden başta Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile vatanı için şehit olan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz “ Dedi.
Konuşmanın ardından okullarımız öğrencileri tarafından şiirler okundu.
Çelenk koyma programının ardından Şehit mezarlıkları ve Hendek Şehitliği ziyaret edildi.
NOT:
*Anma Programı ise 20.03.2017 Pazartesi Günü Saat 14:00 da Hendek Ticaret Merkezinde yapılacaktır.